Polecamy:
 

 

Sposoby Boryska na naukę języka rosyjskiego

 

Im więcej czasu poświęcisz na naukę, tym lepiej. Jednak efektywniejsza nauka wiąże się z częstymi, choć krótkimi powtórzeniami niewielkich partii materiału, niż rzadszymi, ale za to potężnymi porcjami po kilkadziesiąt słówek. Kilkugodzinna sesja raz na tydzień niewiele da, gdyż w międzyczasie zapomnisz to, czego się z takim trudem nauczyłeś. Lepiej stosować krótkie, na przykład piętnastominutowe powtórki kilka razy w ciągu dnia. Dobrym zwyczajem byłoby, gdybyś ustalił sobie konkretne godziny powtórek. W ten sposób nauczysz się nie tylko języka, ale i poćwiczysz zarządzanie czasem.

Język obcy - podobnie jak gra na fortepianie - wymaga nieustannego, wielokrotnego, czasem nawet żmudnego powtarzania. Jeżeli uczysz się nowej struktury gramatycznej, przynajmniej kilkakrotnie przeczytaj zdania zawierające tą strukturę. To samo dotyczy słówek. Przy czym nie wystarczy raz wkuć listę słówek. Do tych samych zagadnień trzeba wracać, w przeciwnym razie wszystko zapomnisz.

Motywacja kluczem do sukcesu

Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, dlaczego chcemy znać dany język? Czy uczymy się go, by zaliczyć nadchodzące kolokwium, by zdobyć dobrze płatną pracę za granicą czy też by przyciągnąć uwagę niedawno poznanej pięknookiej Hiszpanki, przebywającej w naszym mieście na wymianie z Erasmusa... Odpowiednia motywacja jest kluczem do sukcesu! Badania naukowców z Uniwersytetu w Perugii pokazują, że statystyczny włoski kibic piłkarski obdarzony przeciętną pamięcią, zapamiętuje za pierwszym razem 78 proc. nazwisk piłkarzy wymienianych podczas telewizyjnej transmisji. Dlaczego przychodzi mu to tak łatwo, jeśli na co dzień nie jest w stanie przyswoić sobie poprawnej odmiany to be? Otóż nasz kibic ma wielką motywację, by znać wszystkie nazwiska piłkarzy ulubionej drużyny, która (przynajmniej we Włoszech) jest dla niego świętością. Zatem warto uczyć się języków ze świadomością ich przydatności, gdy mamy szansę wyboru – wybierać język, który nam się podoba i którego kultura nas interesuje, język kraju, do którego chcielibyśmy pojechać, a nawet w nim pozostać...

Powrót do góry

Supermetoda

Lecz dobre chęci i odpowiednia motywacja nie wystarczą. By nauczyć się języka, musimy opracować odpowiednią metodę, która pozwoli nam nie tracić czasu, zapamiętać jak najwięcej, a przy okazji dobrze się bawić! Czy to w ogóle możliwe? – Jak najbardziej! – przekonuje Zwezdelin Atanasow, były trener Akademii Nauk, specjalista od metod szybkiego zapamiętywania i efektywnej nauki. – Najskuteczniejszą metodą nauki języków obcych jest tzw. superlearning, owoc pracy i doświadczeń wykładowcy Uniwersytetu w Sofii, dr Georgija Łozanowa. W 1963 r. Łozanow odkrył, że człowiek najlepiej uczy się, gdy jego mózg znajduje się w fazie alfa. Brzmi niecodziennie, ale sprawa jest bardzo prosta. Otóż przez nasz mózg przepływają fale elektryczne o różnej częstotliwości, najodpowiedniejszą do nauki języków jest ta, która występuje w fazie alfa. Wtedy to nasz mózg znajduje się w stanie zrelaksowanej koncentracji, która zwielokrotnia efektywność naszej nauki od pięciu do pięćdziesięciu razy! No dobrze, myślimy, ale jak wprowadzić się w ten stan, nie mówiąc już o jego utrzymaniu?! – Badania Łozanowa wykazały, że muzyka kompozytorów barokowych, takich jak Bach, Vivaldi, Telemann, Corelli, czy Haendel, wprowadza nasz organizm w stan rozluźnienia i relaksacji oraz powoduje, że fale mózgowe osiągają częstotliwość właściwą dla fazy alfa – wyjaśnia Atanasow.
Kto nie ma ochoty słuchać siedemnastowiecznych mistrzów, może skorzystać z techniki Jacobsona, polegającej na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Na relaksację tą techniką potrzeba około 20 minut. Wybieramy pozycję, która jest dla nas najwygodniejsza; ćwicząc, oddychamy normalnie; napięcie utrzymujemy tylko przez kilka sekund. Napinając i rozluźniając mięśnie, skupiamy swoją uwagę na tym, co czujemy. Kolejno napinamy i rozluźniamy mięśnie szyi, ramion, pleców, brzucha, rąk i nóg. Wprawdzie nasz mózg prawdopodobnie nie osiągnie fazy alfa, ale za to na pewno poczujemy się odprężeni, co jest warunkiem skutecznej nauki języka. W ten czy w inny sposób zrelaksowani możemy przejść do kolejnego etapu superlearningu. – Naukę języka metodą superlearningu trzeba rozplanować w cyklu miesięcznym – instruuje Atanasow. System nie jest skomplikowany. Sami decydujemy, ile czasu chcemy poświęcić nauce.

Powrót do góry

Superlearning czas zacząć

Najlepiej jeśli mamy na nią od godziny do półtorej dziennie. Pierwsze 20-40 minut poświęcamy nauce przy wspomnianej muzyce barokowej, która aktywizuje nasz mózg. Podstawowa zasada superlearningu opiera się na nauce żywego języka, poprzez słuchanie kaset, radia, oglądanie telewizji, nawet jeśli na początku niczego nie rozumiemy. Słownictwo wzbogacamy w oparciu o tzw. słownik frekwencyjny, czyli po prostu ucząc się najbardziej popularnych i przydatnych wyrazów, bowiem znajomość zaledwie 1 500 słów w danym języku daje nam możliwości porozumienia się w 90 proc. sytuacji życia codziennego. Przez pierwszy okres nauki w ogóle nie zajmujemy się gramatyką (chyba że to właśnie ona jest dla nas w danym języku najbardziej frapująca). Łozanow podczas badań obserwował dzieci uczące się mówić. Zauważył, że nie zwracają uwagi na reguły gramatyczne, dopiero po pewnym czasie, stopniowo, poprzez osłuchanie zaczynają wysławiać się poprawnie. Po ok. 40 minutach przerywamy naukę i odpoczywamy przez 15-20 minut; bez odpowiedniej dawki odpoczynku zaserwowanej sobie w trakcie nauki nasz mózg staje się znużony, a nauka nie przynosi spodziewanych efektów. Ostatnim etapem jest powtórka, trwająca 20-40 minut, podczas której przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej, zwiększającej naszą zdolność zapamiętywania, powtarzamy zapisane wcześniej słowa, zwroty i zdania. Następnego dnia powtarzamy cykl w identycznej kolejności, na początku lekcji odświeżając sobie materiał zgromadzony poprzedniego dnia. Po tygodniu robimy dzień przerwy. Zdolność zapamiętywania przypadającą na okres jednego miesiąca opisuje równanie Ebbinghausa. 10 minut po skończeniu nauki wybranych dziesięciu wyrazów, pamiętamy 80 proc. z nich, po siedmiu dniach (jeśli nie powtarzaliśmy ich w międzyczasie) nasza pamięć przechowuje już tylko 13 proc. informacji. Zatem by efektywnie korzystać z superlearningu, powinniśmy stosować tzw. zasadę powtórek, która polega na uczeniu się wybranej partii słownictwa po dziesięciu minutach, 24 godzinach, siedmiu i na końcu po trzydziestu dniach od pierwszego zapoznania się interesującym nas zestawem wyrazów. W zamian za wytrwałość i konsekwencję uzyskamy stopień zapamiętania rzędu ponad 80 proc.! – Lecz podstawą skutecznego superlearningu – Zwezdelin uśmiecha się przewrotnie – jest wyobraźnia i kreatywność uczącej się osoby.

Powrót do góry

Piktogramy, skojarzenia

Bardzo skuteczna jest metoda piktogramów (obrazów): ucząc się danego słowa, staramy się zobaczyć je przed oczami, powtarzając jednocześnie w myślach jego brzmienie – w ten sposób pozostanie ono w naszej pamięci na dłużej. Skojarzenia są również bardzo skuteczne. Ucząc się danego wyrazu, warto kojarzyć go z czymś dla nas ważnym, szczególnym miejscem lub sytuacją. Ostatnią z trzech podstawowych zasad używania wyobraźni w superlearningu jest T.S.Z., czyli technika słów zastępczych. Pajaro po hiszpańsku znaczy ptak. Chcąc zapamiętać ten wyraz według T.S.Z., dzielimy go na dwa słowa lub części słów występujące w naszym języku ojczystym. Zatem dla pajaro będą to wyrazy pa, popularny zwrot, którym żegnamy się ze znajomymi, oraz np. dwie pierwsze głoski słowa Jarocin, które każdemu Polakowi kojarzy się z alternatywną muzyką. To nie wszystko. W myślach z obu słów bądź ich części tworzymy dowolną, krótką scenkę, która pomoże nam lepiej zakodować sobie znaczenie obcego jeszcze wyrazu. W przypadku pa-jaro może to być np. Wielki Ptak z Ulicy Sezamkowej, który żegna się z jarocińskim festiwalem. Ilość i rodzaj wymyślanych scenek zależy tylko i wyłącznie od naszej kreatywności, a skuteczność tej metody jest zadziwiająco wysoko, gdyż opiera się ona na obrazach, których twórcami jesteśmy my sami, pamiętamy każdy, bo przecież żaden twórca nie zapomina o swoim dziele!

Powrót do góry

Regularne ćwiczenia- gramatyka

Mówić poprawnie, znaczy mówić gramatycznie. Z nauką gramatyki związana jest konieczność robienia ogromnej liczby ćwiczeń. Są one w zasadzie niezbędne, ale na szczęście istnieją też przyjemniejsze metody uzupełniające. Jeśli dużo czytasz w obcym języku, masz szansę niejako w biegu poznać reguły gramatyczne.

Powrót do góry

Mapa myśli

Szczególny rodzaj notowania pobudzający obie półkule ludzkiego mózgu w przeciwieństwie do tradycyjnego notowania linearnego. Metoda została opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców: Tony'ego i Barry'ego Buzana. Dzięki użyciu między innymi słów, symboli, kolorów, rytmu, efektu trójwymiarowości i rysunków uaktywniają się wszystkie ośrodki mózgu. Pobudzona zostaje prawa półkula odpowiadająca za wyobraźnię, marzenia, rytm, postrzeganie przestrzeni, rozpoznawanie kolorów i Gestalt (czyli obraz całości), jaki i lewa, której domeną są: logika, linearność, analiza, słowa i liczby. Umożliwia to podniesienie efektywności pracy naszego mózgu a proces nauki i zapamiętywania czyni prostszym, szybszym i przyjemniejszym. Sprzyja myśleniu twórczemu, wielokierunkowemu, a nie nudnemu i odtwórczemu. W centralnej części mapy należy umieścić kolorowy rysunek. Od niego powinny odchodzić grube linie z najważniejszymi hasłami. Od tych linii mogą odchodzić kolejne cieńsze z mniej ważnymi informacjami, a od nich jeszcze kolejne. Mapy myśli nie mają żadnych ograniczeń pod względem wielkości sporządzanych notatek. Mapy myśli powinny, według zaleceń autorów tej metody, przyjmować promienistą strukturę, co odzwierciedla naturalną budowę naszego mózgu i sposób myślenia opierający się na skojarzeniach.

Tony Buzan udziela następujących rad związanych z mapami myśli:
1. Na środku kartki narysuj związany z tematem obrazek składający się z minimum trzech kolorów.
2. Używaj obrazów i symboli na całej mapie.
3. Najważniejsze słowa powinny być najsilniej oznaczone.
4. Przy jednej linii może się znajdować tylko jedno słowo lub rysunek.
5. Nie twórz linii dłuższych, niż samo słowo/rysunek.
6. Używaj różnych wielkości i stylów liter.
7. Używaj wielu różnych kolorów.
8. Daj się ponieść swojej wyobraźni - twórz nawet mapy najbardziej abstrakcyjne.
9. Wykreuj swój własny styl tworzenia map myśli
10. Umieszczaj na mapie myśli nie tylko same fakty, ale także problemy, skojarzenia, etc.

Jeżeli chcecie się nauczyć tworzyć mapy myśli, gorąco polecamy ten kurs, jest bardzo plastyczny i przejrzysty, lepszy niż na wikipedii (jest to kurs w pliku PDF).

Powrót do góry

Za pomocą sms-ów

Świeżym pomysłem jest nauka za pośrednictwem sms-ów. Kurs zamawia się wysyłając sms-a i otrzymuje się codziennie sms-em przez 30 dni porcję słówek do nauczenia. Każdy znajdzie coś dla siebie np. dla zabieganych biznesmenów przygotowano słownictwo z zakresu marketingu, ekonomii itp. Cena: około 11 zł za 1 sms (30 słówek)

Powrót do góry

Oto kilka głównych zasad podpowiadających, w jaki sposób i gdzie uczyć się języka obcego:
  • Skorzystaj z kursu samodzielnej nauki: może się on składać z płyt CD, kaset wideo lub kaset magnetofonowych, jak również z książek i zeszytów ćwiczeń. Możesz realizować kurs krok po kroku i oceniać swoje postępy w nauce. Kursy większości języków dostępne są w księgarniach i bibliotekach.
  • Telewizja i radio: wiele stacji oferuje kursy językowe w telewizji lub w radiu.
  • Przeglądaj Internet: pojawia się coraz więcej adresów internetowych oferujących lekcje języków obcych, często z wykorzystaniem dźwięku i filmów.
  • Ucz się przy pomocy nauczyciela: w większości miejsc w Europie znaleźć można kursy języków obcych dla dorosłych, oferowane zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny. Zajęcia często odbywają się wieczorami. Dzięki tej metodzie będziesz miał przyjaciół, którzy będą Cię wspierać, oraz nauczyciela, który będzie Cię prowadził.
  • Ucz się w pracy: coraz więcej pracodawców zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, że znajomość języków obcych jest niezbędna dla powodzenia ich biznesu. Wiele przedsiębiorstw oferuje darmowe lekcje języków lub dopłaty do nich oraz/lub czas wolny na naukę podczas pracy.
  • Jeżeli chcesz się nauczyć języka rosyjskiego bądź na niego otwarty, traktuj go, jak traktujesz swoje pasje czy hobby. Uczyć się na pamięć wyników sportowych ulubionych drużyn, znać utwory muzyczne zespołu, którego jesteś fanem, zgłębiać tajniki skomplikowanych programów komputerowych, to wcale nie łatwiejsze od zrozumienia tekstu rosyjskiego ze słuchu ani od zastosowania odpowiednich reguł gramatycznych. Tamte rzeczy przychodzą ci łatwo, bo je lubisz i nikt cię nie zmusza! Nastaw się mentalnie, że odkryłeś dla Siebie nową pasję - naukę pięknego języka obcego.
  • Myśl o celu: po co mi ten język? Chyba wybrałem go z jakichś powodów?
  • Nie ucz się mechanicznie! Łatwiej się nauczysz rozumując, kojarząc, analizując, porównując. Łatwiej ci pójdzie, kiedy zrozumiesz, że językiem rządzi pewien porządek określony przez reguły gramatyczne. Wystarczy je zrozumieć, tak jak rozumieć trzeba zasady każdej gry. Pamięć jest zawodna. Materiał wyuczony bez zrozumienia, tylko pamięciowo, znacznie szybciej ulatuje.
  • Porównywaj reguły języka rosyjskiego z regułami języka polskiego. Uświadom sobie różnice. Zobaczysz wtedy, że łatwiej zapamiętasz zasady rosyjskiego. Ucząc się zwrotów odnoś je do sytuacji z twojego życia, albo wymyśl inne, puść wodze fantazji!
  • Może czujesz potrzebę urozmaicenia źródła wiedzy językowej? Szukaj więc nowych sposobów uzupełniających, a może nawet według ciebie alternatywnych: czytaj czasopisma rosyjskie, zobacz wiadomości w portalach rosyjskich, weź z MP3 ostatnie koncerty Wysockiego, dowiedz się, jak się ma rubel do dolara na giełdzie w Moskwie. Obejrzyj filmy rosyjskie, napisz listy do nowo poznanych Rosjan, a może przetłumacz na polski teksty kilku rosyjskich piosenek...

Powrót do góry

www.gazeta-it.pl
www.praca.eurostudent.pl
www.awans.net
www.nauka-jezykow.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.